Czym jest Speedball? I jaki ma związek z Paintballem?

Czym jest Speedball? I jaki ma związek z Paintballem?

Speedball to sport zespołowy, w który można grać rekreacyjnie i profesjonalnie, z reguły drużyny składają się z trzech, czterech, pięciu lub siedmiu zawodników. Gra odbywa się na małym, symetrycznym boisku z dmuchanymi przeszkodami umieszczonymi  w różnych konfiguracjach w zależności od upodobań graczy.

Użycie dmuchanych niezbyt skomplikowanych barykad oraz brak zróżnicowań terenu umożliwia obserwacje rozgrywki osoba trzecim.  Defensywna gra oraz ukrywanie się jest niezbyt użyteczne na polu speedballowym. Sukces zależy od pracy zespołowej, agresywnego ruchu i stałej komunikacji. Gracze  nie noszą mundurów, tak jak w przypadku klasycznej gry w paintball. Mają na sobie luźne, niekrępujące ruchów stroje.

Do obowiązkowego ekwipunku należy marker, maska, pas na którym znajdują się faty wypełnione kulkami oraz szereg ochraniaczy na ramiona i kolana. Ze względu na małą wielkość areny, zazwyczaj ok 1500 metrów kwadratowych, odpowiednie umiejscowienie w połączeniu z ograniczeniem ruchu jest podstawowym elementem taktyki speedball; zespół, który jest w stanie szybko przejąć inicjatywę i zmusić przeciwników do defensywy zyskuje ogromna przewaga która daje możliwość większej swobody poruszania się po polu co ma ogromy wpływ na końcowy rezultat rozgrywki. Szybki rozwój gry oraz markery elektryczne w które wyposażeni są gracze skutkuje zwiększeniem liczby strzałów oddanych przez każdego gracza.

W Polsce działają dwie ligi speedballowe:

PLP – Polska Liga Paintballowa (drużyny pięcioosobowe)

ALP – Amatorska Liga Paintballowa (rozgrywki dla drużyn trzyosobowych)

Dodaj komentarz

Close Menu
X
×
×

Koszyk